Hravou výstavu plnou legendárních kostiček stavebnice Lego otevírá Muzeum města Brna na hradě Špilberku. „Kostkohrádky“ zaujmou hlavně menší děti, ale také návštěvníky, kteří si i v dospělosti rádi
hrají. Ve dvou místnostech si lidé prohlédnou desítky hraček složených ze stavebnic Lega z různých období – od 60. let minulého století až po ty současné.
Tahákem výstavy je přibližně půl metru velký model hradu Špilberku, postavený z kostek Lega speciálně pro tuto výstavu. Sestavil jej sběratel Karel Kovář, stejně jako všechny ostatní předměty, které zapůjčil na výstavu na Špilberku. Zajímavostí je, že ne vždy jde o připravené zakoupené komplety. Karel Kovář si někdy plány modelů rád sám navrhuje a shání pro ně dílky takřka po celé Evropě. Skládání mu pak zabere třeba i několik let. Všechny vystavené hračky jsou plně funkční. Některé jsou drobné, jiné jsou velké v řádech desítek centimetrů. Největší je mezi nimi právě model hradu Špilberku. Ve výstavě si lidé prohlédnou nejrůznější modely. Jsou mezi nimi osobní, závodní i nákladní auta, motocykly, jeřáby, bagry a stavební stroje, letadla, vrtulníky, ale i nádraží nebo hasičská či policejní stanice. Nejpočetnější jsou tu rozhodně vláčky – až několik desítek, historických i moderních. Jezdí po dvou obřích modelech kolejišť. Ten menší má dokonce i nadzemní dráhu. Právě u vláčků začala sběratelská vášeň pana Kováře. „Stavebnice Lega mě oslovily, až když jsem jednou šel s vnučkou nakupovat hračky. Nejdřív jsem se zaměřil na železnice a vláčky. První lokomotiva, kterou jsem sestavil, se jmenovala Krokodýl,“ vzpomíná Karel Kovář. Sbírka se mu postupně rozrostla na desítky modelů.
Lidé si je teď mohou prohlédnout v Brně na Špilberku. „Touto menší výstavou chceme doplnit naši programovou nabídku, abychom v létě na Špilberku měli atraktivní lákadlo i pro nejmenší návštěvníky.
Výstavu o oblíbené stavebnici Lego věnujeme především dětem. Po nedávné karanténě jim tato hravá výstava zpříjemní volné dny a rodičům nabídne možnost, kam s dětmi vyrazit,“ říká Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna.
Společnost Lego vznikla v roce 1932 v Dánsku a dnes má pobočky také v USA, ve Velké Británii, v Singapuru nebo v Číně. Patří k největším výrobcům herních materiálů na světě a její stavebnice se těší
mimořádné oblibě. Ročně vyrobí přibližně 20 miliard kostek, tedy asi 600 dílků za vteřinu. Pořadatelé z Muzea města Brna původně plánovali zřídit ve výstavě také hrací koutek se spoustou kostiček, ze kterých by si malí návštěvníci mohli složit cokoli podle vlastní fantazie. Vzhledem k aktuální situaci a hygienickým opatřením to ale bohužel zatím není možné. Jakmile to stav umožní, hrací koutek hned výstavu doplní. „Kostkohrádky“ budou otevřené od 18. června do 30. srpna 2020 a lidé je najdou v přízemí jižního křídla hradu Špilberku.
Výstavu lidé najdou v přízemí jižního křídla hradu od 18. června do 30. srpna 2020.