Čtyři německy mluvící brněnské malíře první poloviny 20. století představuje nová výstava na hradě Špilberk. Všichni se narodili v 80. letech minulého století. Jsou tak vrstevníky ikonických postav českého moderního malířství, třeba Antonína Procházky nebo Emila Filly, jejich tvorba je však v Česku méně známá. Výstava dostala název Druhá tvář Brna, potrvá do února příštího roku, uvedla mluvčí Muzea města Brna Barbora Kachlířová.
Malíři žili v okolí Křenové ulice
Bruno Beran, Gustav Böhm, August Potuczek a Hans Friedrich Wacha žili v okolí Křenové ulice, kde se prolínaly tři etnické proudy historického Brna – německý, slovanský a židovský. Soužití rozbil nástup nacismu a druhá světová válka. Beran a Böhm byli židovského původu a odešli do zahraničí. Wacha jako Němec opustil Brno po válce. Potuczek zemřel už v roce 1936.
Beranovy obrazy uvidí návštěvníci vůbec poprvé
Každému ze čtyř umělců je věnovaná jedna výstavní místnost. „Na výstavě bude možné vůbec poprvé vidět 12 velkoformátových obrazů Bruno Berana, které ležely dlouhá desetiletí v depozitáři Muzea města Brna a teprve před nedávnem se nám je podařilo zrestaurovat,“ uvedl ředitel muzea Zbyněk Šolc. „Obraz Oplakávání je vůbec největším Beranovým obrazem, který je dnes dochovaný v originále,“ doplnil kurátor Robert Janás.
Na výstavě budou i skici a grafiky
Součástí výstavy jsou také přípravné skici nejvýznamnějších děl Wachy, oltářních obrazů v kostele na Křenové v Brně. Potuczek je kromě obrazů zastoupen také grafickou tvorbou. Jeho grafické listy do sbírek koupilo londýnské Britské muzeum a vídeňská Albertina. Jemný rukopis výtvarných prací Böhma poskytuje působivé pohledy do brněnských a pařížských zákoutí.
Druhá výstava je věnována Navrátilovi
Druhá aktuální výstava je věnovaná rodákovi z moravských Borkovan Františku Navrátilovi. Loni uplynulo 90 let od Navrátilova narození a deset let od jeho úmrtí. Je známý především jako autor portrétních bust moravských osobností, uvedl Šolc. Vystaveny jsou portrétní plastiky sochaře Vincence Makovského, skladatelů Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, básníka Jana Skácela nebo zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda.