Výzkum faktorů ohrožujících zdraví lidí posílí v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity hned dva významní čeští vědci, kteří působí přes dvacet let v zahraničí. Díky grantu ve výši zhruba 50 milionů korun z výzvy ERA Chair programu Horizon 2020 budou na Masarykově univerzitě (MU) pracovat Martin Bobák a Hynek Pikhart z University College London. Na projekt oba výzkumníci
nastoupí od 1. července, nicméně s ohledem na aktuální vývoj pandemie nemoci COVID-19 bude jejich fyzická přítomnost v Brně dočasně omezená.
„V obou expertech jsme získali zkušené vědce, kteří nám pomohou s rozvojem výzkumu v oblasti environmentální a sociální epidemiologie a dopadů prostředí na lidské zdraví,“ uvedla ředitelka centra RECETOX Jana Klánová.
Martin Bobák a Hynek Pikhart se zabývají studiemi chronických onemocnění a poruch, za jejichž rozvojem stojí kombinace genetických předpokladů, životního stylu, výživy, sociálního postavení i znečištěného prostředí. Bobák se stane vedoucím nového výzkumného programu zaměřeného na environmentální epidemiologii a Pikhart povede výzkumnou skupinu sociální epidemiologie.
Výzkum centra RECETOX zaměřený na faktory ovlivňující zdraví může do budoucna pomoci zlepšit ochranu zdraví a podpořit vznik nových konceptů zvyšujících kvalitu života populace.
Martin Bobák i Hynek Pikhart studovali na Karlově univerzitě a na Londýnské škole hygieny a tropického lékařství, doktorát oba udělali na University College London (UCL), kde také přes dvacet let působí na Institutu epidemiologie a veřejného zdraví. Oba se věnují zejména epidemiologickým studiím ve střední a východní Evropě.
Mimořádný grant MUNI Award in Science and Humanities udělila Masarykova univerzita astrofyzikovi Norbertu Wernerovi. Slovenský vědec, který působil na řadě světových univerzit, hledá ve svém výzkumu odpovědi na otázky, proč není ve vesmíru víc hvězd nebo jak černé díry ovlivňují své okolí. Nedávno byla díky jeho pozorováním doložena zatím největší zaznamenaná erupce ve vesmíru. Werner na novou pozici na MU oficiálně nastoupí od 1. července. MUNI Award in Science and Humanities je mimořádný grant interní Grantové agentury MU. Jeho vítěz získá na dobu až pěti let podporu ve výši pěti milionů korun ročně s tím, že bude po celou dobu působit v Brně. Werner se stane teprve třetím držitelem tohoto grantu.
„Cílem MUNI Award je přilákat na MU odborníky světové úrovně a vytvořit jim co možná nejlepší podmínky pro realizaci výzkumné činnosti, a to bez nadbytečné administrativy,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.
Norbert Werner aktuálně vede výzkumný tým na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti, přednáší na Masarykově univerzitě a také na univerzitě v japonské Hirošimě. Do střední Evropy se vrátil po osmiletém pobytu ve Spojených státech amerických, kde působil na Stanfordově univerzitě. Místo tam získal díky grantu NASA zaměřeného na využívání observatoře Chandra, která na oběžné dráze Země zachytává rentgenové záření ze vzdálených oblastí vesmíru. Právě rentgenové snímky využívá Werner při zkoumání vlastností mezigalaktického plynu v kupách galaxií nebo chování černých děr v jejich středech.
V Brně se chce Werner věnovat nejen těmto pozorováním, ale také spolupráci s technologickými firmami, které se zabývají vývojem malých vesmírných družic. Ty jsou využitelné mimo jiné pro významné rozšíření pozorovacích a tedy i výzkumných možností astronomů a astrofyziků.