Skalních příznivců chlupatých figur, kteří se oblékají do jejich kostýmů, dorazilo do známého westernového městečka více než sto, a to nejen z Česka a Slovenska, ale také z Estonska, Ukrajiny, Ruska, Německa, Rakouska a Polska.
Užili si tak několik dnů v mexickém stylu. Jeden den pak podle mluvčího městečka Vladimíra Klepáče věnovali společně veřejnosti, pro kterou uspořádali hry.
„V městečku pořádáme své srazy již od roku 2019. Letos bylo setkání co do počtu účastníků rekordní. Přijelo jich sto patnáct,“ upřesnil pořadatel setkání, který si říká Moondancer.
Vysvětlil, že kostýmy se vyrábí buď v realistickém nebo v pohádkovém duchu. Z kostýmů jsou oblíbené lišky, psi husky, hyeny, některé kombinují více zvířat, jako například liškopsi. Přibývá ale dinosaurů, ještěrů či draků.
Furríci se netají tím, že jejich koníček je únikem z reality všedního dne do vysněného dětského pohádkového světa, „který je ještě stále v pořádku“.
Mnohdy jde o velmi zaměstnané lidí, často počítačové experty. Snový svět furries je pro ně protipólem toho reálného. Svoji identitu ale raději tají, protože mají rádi soukromí.
Prapůvod převleků lze najít mezi sportovními maskoty v USA. Každý z větších sportovních klubů tam má svého plyšáka, s nímž se fanoušci fotí.
Jejich první větší setkání se uskutečnilo počátkem osmdesátých let. Éru chlupáčů odstartovala o deset let později slavná animovaná pohádka Lví král.
Mezi furíky jsou prý i tvůrci animovaných příběhů. Každý nadšenec si vybírá kostým zvířete, s nímž je vnitřně ztotožněný. Obvykle jej má rád už od dětství.