Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) vyhlásili na Pálavě válku pajasanu žláznatému. Agresivní invazní dřevina by měla z chráněné krajinné oblasti postupně zmizet. V praxi to znamená, že pokud se pajasan na nějakém pozemku objeví, mají nyní jeho vlastníci a uživatelé povinnost jej doporučenými způsoby průběžně odstraňovat. Sázejí přitom na pečlivě aplikovanou chemii. Mělo by se tak zamezit šíření této nepůvodní rostliny, uvedl na webu ochranářů Jiří Kmet z AOPK ČR.

Na likvidaci pajasanu chtějí spolupracovat s obcemi a hospodáři

Po vypořádání připomínek veřejnosti totiž začalo v chráněné krajinné oblasti Pálava platit opatření obecné povahy k regulaci problematické invazní dřeviny – pajasanu žláznatého. „Na likvidaci pajasanu budeme spolupracovat s pálavskými samosprávami a hospodáři. Věříme, že se nám podaří motivovat i uživatele drobných pozemků, protože bez jejich pomoci není reálné, že by se zabránilo dalšímu šíření této invazní dřeviny,“ řekl Kmet s tím, že regulace stávajících rostlin má časové priority především podle jednotlivých zón ochrany přírody CHKO s 3,5 nebo 10letou lhůtou.

Pajasan se snadno a rychle šíří

Pajasan žláznatý se do tuzemska dostal počátkem 19. století z východní Asie a zhruba o sedmdesát let později začal zplaňovat. Daří se mu zejména v teplých oblastech. Snadno se šíří výhony z kořenů a kmene díky výborné kořenové a kmenové výmladnosti. Je mimořádně odolný a zarůstá nejen cenné přírodní biotopy, ale také zapleveluje zemědělské kultury a ohrožuje statiku staveb v sídlech. K vytváření velkých hustých porostů často přispívá i nevhodný způsob jeho odstraňování prostým kácením.

Pomůže jim velmi pečlivě aplikovaná chemie

„Musí nám pomoci chemie, ale velmi pečlivě aplikovaná. Nejúčinnější metodou, jak pajasany trvale odstranit, je totiž vstřik herbicidu do navrtaných otvorů v kmeni a skácení stromu až poté, co odumře jeho nadzemní i podzemní část. U malých stromů doporučujeme herbicidem potřít částečně oloupané kmínky, semenáčky zase lze do zesílení kořene jednoduše vytrhávat. Důležité je, aby se herbicid aplikoval velmi přesně pouze na jedno místo a neunikl do okolního prostředí. Ukázalo se, že bez jeho využití je boj s pajasanem předem prohraný,“ vysvětlil Kmet.

Po volné krajině se pustili do boje s invazní dřevinou i v CHKO

Po již vydaném opatření obecné povahy Jihomoravského kraje k regulaci pajasanu žláznatého v tzv. volné krajině nyní tedy Agentura ochrany přírody a krajiny ČR stanovuje jeho právně závaznou regulaci také v chráněných krajinných oblastech, kde je orgánem ochrany přírody, tedy i v CHKO Pálava.