Za mírným lednovým růstem nezaměstnanosti jsou zejména sezónní vlivy. Ke konci kalendářního roku dochází k častějšímu ukončování pracovních smluv a ubývají také pozice sezónních pracovníků. Upozornil na to ekonom Národního institutu SYRI v Brně Jakub Grossmann. Do dalších měsíců se promítne ekonomická recese, která ale bude mírnější, než se původně čekalo.
Vzroste poptávka po volných pracovních silách
„Mírnější, než původně předpokládaná recese se promítne i na trhu práce, kde bude za jinak stejných podmínek vyšší poptávka po volných pracovnících. To je dobrá zpráva pro pracovníky hledající práci, horší pak pro zaměstnavatele, kteří se chystají pracovníky najímat,“ uvedl Grossmann, který se v rámci SYRI zabývá právě trhem práce.
Nezaměstnanost zůstane patrně nízká
Česká republika je již po delší období zemí s nejnižší mírou obecné nezaměstnanosti v EU. „V průměru lehké zvýšení počtu nezaměstnaných předpokládat lze, nemělo by se však jednat o žádné dramatické nárůsty a obecná míra nezaměstnanosti by měla zůstat na relativně nízké úrovni,“ upřesnil ekonom.
Ve třech krajích však lidí bez práce asi přibyde
Významnější růst míry nezaměstnanosti sám očekává jen v některých krajích. „Pokud se bude obecná míra nezaměstnanosti v nadcházejících měsících zvyšovat, osobně bych čekal nadprůměrné nárůsty v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Tedy v regionech, kde nezaměstnanost reaguje na zhoršení ekonomických podmínek razantněji,“ dodal expert.
V lednu nezaměstnanost mírně vzrostla
Nezaměstnanost v tuzemsku v lednu vzrostla na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce bylo 283 059 lidí. Je jich tak už více než volných míst, kterých zaměstnavatelé na konci měsíce nabízeli 281 141. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti 3,6 procenta. Novou práci tehdy hledalo 267 tisíc lidí, k dispozici měli téměř 352 tisíc volných míst.