Více než tisícovka zvířat ročně projde Záchrannou stanicí v Jinačovicích při Zoo Brno, která pečuje o zraněná zvířata a osiřelá mláďata. Počet zachráněných zvířat se přitom meziročně zvyšuje. Za dobu své existence tedy přijala přes 10 tisíc případů. Většinu z nich se podaří zachránit a vypustit zpět do přírody, uvedla v tiskové zprávě mluvčí zoologické zahrady Věra Müllerová.

Starali se o papoušky i vydry

Lidé zvířata zpravidla přinášejí během reprodukční sezóny, tedy od konce dubna do října. Nejčastěji jsou to ježci, netopýři, veverky, kačeny, poštolky a pěvci. „V péči pracovníků záchranné stanice se ale ocitly i vzácné druhy jako vydry říční, včelojed lesní, jestřáb, chřástal polní nebo ledňáček říční,“ řekla mluvčí. Podle ní se tam starali také o nalezená exotická zvířata, jako je agama, papoušek žako, papoušek senegalský nebo uprchlá lama guanako.

Nalezená zvířata ošetří veterinář

„Jde o osiřelá mláďata, zvířata zapletená do sítí a drátů, uvízlá v nezabezpečených výkopech, zraněná zahradní technikou nebo po srážce s překážkou či dopravním prostředkem. Zvířata ošetří veterinární lékař a po uzdravení je vypustíme zpět do přírody,“ vysvětlil vedoucí záchranné stanice Radek Ficek. Takto se podaří zachránit přibližně dvě třetiny případů. Pokud uzdravení není možné, veterinář rozhodne o humánní eutanázii.

Při nálezu zraněného nebo opuštěného zvířete je důležitý správný postup

Vždy je nejlepší nejdříve kontaktovat záchrannou stanici telefonicky a konzultovat danou situaci. Odborníci vyhodnotí, zda si pro zvíře přijedou nebo ho nálezce dopraví na stanici sám. Kontakt je klíčový především při nálezu opuštěného zvířete. „Rodiče některých druhů od mláďat odcházejí a běžně je nechávají samotná. Může se tak stát, že neinformovaný nálezce ve snaze mládě zachránit, ho naopak nevědomky oddělí od rodiny,“ doplnil Ficek.

Kdy záchranná stanice funguje

Záchranná stanice v Jinačovicích při Zoo Brno funguje od dubna do října v době od 7:15 do 17:45 hodin, v listopadu až březnu pak v čase 7:15 až 15:30. Mimo pracovní dobu je možné zvířata odevzdávat na služební vrátnici zoo, kde je služba 24 hodin denně.

Loni na konci roku otevřeli novou voliéru pro ptáky

Pracovníci stanice mají k dispozici auto s odchytovými pomůckami. „V objektu se nachází prostory pro péči o zvířata s karanténou, místnosti pro intenzivní péči, ošetřovna, přípravna krmiva a místnost pro ekologickou výchovu. Ve venkovním areálu slouží k následné péči patnáct voliér a výběhů. Na konci loňského roku se podařilo otevřít novou voliéru pro ptactvo, a to za pomoci příspěvků veřejnosti,“ upřesnila Müllerová.

Stanici můžete podpořit finančně

Svoji činnost obnovila stanice po několikaleté přestávce začátkem února 2015. Pro záchranu zvířat opravili a vybavili pracoviště brněnské Veterinární univerzity v Jinačovicích. Kdo chce stanici podpořit finančně, může tak učinit ve veřejné sbírce na čísle účtu 297138560/0300. „Děkujeme za každý příspěvek,“ dodala mluvčí.