Novinářům to v úterý při představení techniky cizinecké policie řekl vedoucí odboru cizinecké policie Miroslav Tóth.
Cizinecká policie kontroluje legálnost pobytu cizinců na území České republiky. Zaměřuje se však i na kontrolu na státní hranici, a to jak na takzvané zelené hranici, tak u hlavních dopravních tepen, tedy vlakových nádraží a bývalých hraničních přechodů. Za první pololetí zadržela 19 lidí, kteří do republiky vstoupili nelegálně. "Jde už o malé množství, v uplynulých letech jich bylo mnohem více," uvedl Tóth. Doplnil, že naposledy na jihu Moravy cizinecká policie na dálnici D2 zadržela Bulhara, který v autě převážel čtyři Iráčany.
Při kontrole hranic cizinecká policie využívá i přístroje odhalující tlukot srdce. Díky němu lze vyhledat lidi ukryté v kamionu. Na takzvané zelené hranici pak používá například čtyřkolky, dalekohledy s nočním viděním, termovizi nebo drony. "Čtyřkolka je v permanenci tak dvakrát do týdne. Ale používaná je nejen na kontrolu zelené hranice, ale třeba i u větších akcí. O víkendu bude například i na Velké ceně České republiky," uvedl Tóth.
Cizinecká policie na jihu Moravy za první pololetí zadržela i 165 cizinců, kteří v Česku pobývali bez platného oprávnění, například jim propadlo vízum a oni neodcestovali. Loni šlo o 332 lidí. Za prvního půl roku zadržela také 191 cizinců, kteří v ČR sice mohli pobývat, nesměli ale pracovat. Za celý loňský rok šlo o 392 nelegálně pracujících cizinců.
"Zvýšil se počet nelegálně pracujících cizinců, kteří si obstarávají především rumunské občanské průkazy, a vydávají se tak za občany Evropské unie. Přitom jde o státní příslušníky vesměs z Ukrajiny nebo z Moldavska," uvedl vedoucí odboru.