Zájem středoškoláků o studium na Vysokém učení technickém v Brně roste, nejvíce tíhnou k elektrotechnice, stavařině a podnikání. Uchazeči o studium na brněnské technice letos podali rekordních 13 336 přihlášek do českých bakalářských studijních programů, což je téměř 11% nárůst oproti loňskému roku a zároveň nejvyšší počet podaných bakalářských přihlášek za posledních deset let, informovala za univerzitu Lenka Hubáčková.
Budoucí vysokoškoláci si na VUT vybírali z nabídky 43 bakalářských programů v českém jazyce. Mezi nimi byly i čtyři zcela nové studijní programy, Environmentální inženýrství, E-mobilita a udržitelnost, Vizuální komunikace v kreativních průmyslech a Návrh čipů a moderní polovodičové technologie.
Zájem o studium na brněnské technice meziročně vzrostl o 10,9 %, což je nejlepší výsledek za několik let
„Naše univerzita má studujícím rozhodně co nabídnout – od techniky až po umění, kde se kreativita snoubí s nejnovějšími technologiemi. Kromě profesního rozvoje se studenti mohou zapojit do různých spolků, účastnit se zahraničních stáží a výměnných pobytů nebo své nápady proměňovat v reálné projekty a rozvíjet je pod záštitou VUT. Chtěla bych poděkovat všem zaměstnancům, členům akademické obce a studujícím, kteří k tomuto úspěchu přispěli,“ uvedla prorektorka VUT pro internacionalizaci a vnější vztahy Iveta Šimberová.
Celkem si středoškoláci ke studiu, které započnou v akademickém roce 2025/2026, podali 13 336 přihlášek, o 1 309 více než minulý rok
Největší meziroční nárůst v počtu podaných bakalářských přihlášek zaznamenali na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT, 21,4 %), Fakultě stavební (FAST, 19,8 %) a Fakultě podnikatelské (FP, 14,3 %). O více než 40 % vzrostl počet přihlášek i na Centru sportovních aktivit VUT, kde se však v absolutních číslech s ohledem na studijní kapacity jedná o poměrně malé množství.
Zvyšující se zájem o studium souvisí často s moderním přístupem ve výuce, která se přizpůsobuje poptávce průmyslu a tématům rezonujícím ve společnosti. Těmi jsou aktuálně například čipy nebo vesmírné technologie, což jsou oblasti, kterým se věnuje brněnská elektrofakulta. Podle děkana Vladimíra Aubrechta je meziroční nárůst způsoben silnými ročníky maturantů i atraktivními studijními programy. „Vedle tradičních elektrotechnických studijních programů projevili středoškoláci mimořádný zájem například o programy zaměřené na polovodičové technologie. V budoucnu si slibujeme podobné výsledky i od nového programu E-mobilita a udržitelnost,“ dodal proděkan FEKT pro vnější vztahy Tomáš Kratochvíl.
Z pohledu počtu podaných přihlášek byla nejúspěšnější Fakulta podnikatelská, kde v absolutních číslech uchazeči odevzdali celkem 2 654 přihlášek
„Osvědčilo se nám, že většinu kampaně dělali sami studenti. Jednak tvořili kampaňová videa na sociální sítě, ale podíleli se i na fyzické kampani na veletrzích a dnech otevřených dveří, což krásně zafungovalo v momentech, kdy uchazeči na akcích potkali stejné lidi, které viděli na sítích. Zároveň jim kampaň ukázala, že už při studiu mohou pracovat na podobných projektech,“ popsal proděkan FP pro vnější vztahy Vít Chlebovský.
V počtu podaných přihlášek následovala Fakulta stavební (2 311), Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (2 197) a Fakulta strojního inženýrství (2 124).
Slovenští studenti tvoří pětinu uchazečů
Letošní rok i nadále potvrzuje trend, že Vysoké učení technické v Brně zůstává oblíbeným cílem slovenských středoškoláků, jelikož si do bakalářských studijních programů podali 2 755 přihlášek a tvoří tak zhruba pětinu všech uchazečů o studium. Slováci a Slovenky se na rozdíl od českých středoškoláků hlásí především na informatiku. Shodně se potom zajímají o elektrotechniku a podnikání.
Postupně roste na brněnské technice i počet přihlášek, které si ke studiu podávají dívky
Oproti minulému roku se zvýšil o 419. Vyšší počet studentek než studentů se standardně hlásí například na Fakultu architektury nebo Fakultu výtvarných umění. Meziroční nárůst v počtu ženských přihlášek letos zaznamenali na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (23 %), Fakultě strojního inženýrství (16 %) a Fakultě stavební (14 %).