Brněnské Středisko volného času Lužánky má ve svých kroužcích na konci září zaplněno přes 8000 míst z necelých 12.000. Středisko nabízí více než 900 aktivit, plně obsazených je 525 kroužků. Zájemci tam v průměru za pololetí zaplatí 1500 korun, meziročně o trochu více. Naplněnou kapacitu hlásí navzdory zdražení také T. J. Sokol Brno I.
Lužánecké středisko má celkovou kapacitu naplněnou z 68 procent. „Minulý a letošní rok je s počty přihlášených v tomto období, tedy v září těsně před zahájením kroužků, velice obdobný. Sice nabízíme více kroužků než v uplynulých letech, ale je také větší zájem,“ sdělila mluvčí střediska Kristýna Kolibová. Spousta míst bylo obsazených už před prázdninami. Lidé jsou zvyklí rezervovat je ihned po spuštění přihlašování v červnu.
Velký zájem je podle Kolibové o kroužky, které mají pokračování z předešlého roku
Dále o pohybové aktivity pro menší děti, tedy 1. stupeň a předškoláky, nebo IT či hudební kroužky. „Snažíme se stále naplnit poptávku a sledovat trendy. Proto máme letos i spoustu novinek. Z 900 je to víc než 100. Například hokej, sebeobrana, step, kreativní dílny, kroužky, které propojují přírodu a výtvarnou výchovu, dřevořezba, programování, střih videa, japonská kaligrafie, jóga pro děti i pro rodiče s dětmi, 3D tisk, cukráři, scénický šerm nebo třeba kroužky pro budoucí malé pejskaře a pejskařky,“ doplnila Kolibová.
V důsledku zvýšeného nájmu prostor nebo odměn pro externisty ceny kroužků meziročně vzrostly o pět až deset procent
Za pololetí nejčastěji zájemci zaplatí 1500 korun, spodní hranice je 1000 korun, horní 2500, což je spíš výjimka. Podle Kolibové nicméně ceny na obsazenost kroužků takový vliv nemají. Děti i dospělí si je nejčastěji vybírají podle oboru, tématu kroužku a také podle vzdálenosti od bydliště.
Sportovní oddíly T. J. Sokol Brno I navštěvuje více než 3500 dětí, volných míst zůstávají už jen desítky
Zájem o sport se podle zástupce manažera jednoty Tomáše Broučka lehce zvyšuje, děti nejvíce láká všestrannost, gymnastika, florbal a horolezectví. S ohledem na navýšení cen za energie a inflaci jednota zdražila meziročně o deset až 20 procent, podle druhu sportu a aktivity. Rodiče platí přibližně 2500 až 5500 korun za pololetí.
Dům dětí a mládeže Kyjov na Hodonínsku s kapacitou až 1000 dětí dosud eviduje kolem 500 přihlášených zájemců
Ředitel zařízení Divad Hegedüs vnímá letos nárůst zájmu o taneční kroužky a novinky, mezi které patří třeba lego nebo plavání. Zájemci tady za školní rok zaplatí od 1400 do 4000 korun, nejčastěji 1600. I v tomto případě organizace zdražovala s ohledem na inflaci.
Blanenský dům dětí a mládeže eviduje kolem 800 přihlášených dětí, kapacita je tedy téměř naplněn
„Není to ale tak, že bychom měli plno a další děti nepřijímali. Spíše posilujeme pedagogy a snažíme se uspokojit všechny. Letos máme nově kroužky zaměřené na programování či cirkusové dovednosti,“ poznamenala ředitelka zařízení Blanka Štreitová. Rodiče za školní rok zaplatí průměrně 1200 korun, což v porovnání s předchozím rokem znamená mírné zdražení.