V úvodu otevřeného dopisu, který Zbrojovka zveřejnila na svých webových stránkách, klade Bartoněk otázku, k čemu má videorozhodčí – zkráceně VAR – sloužit.
„VAR je prostředek ke zvýšení kvality fotbalového zápasu videorozhodčím, který podrobně monitoruje dění celého zápasu a jeho úkolem je upozornit na zjevná pochybení rozhodčího na hrací ploše. Jinak řečeno v podstatě řešení sporných okamžiků specifikovaných protokolem Mezinárodní komise pro pravidla IFAB,“ míní majitel Zbrojovky.
V posledních zápasech brněnského klubu doma s Libercem, v Opavě a v pražském Ďolíčku s Bohemians se podle Bartoňka s tímto „prostředkem ke zvýšení kvality“ pracovalo zcela chaoticky, nesystémově, nejednotně a s velkou mírou chybovosti ve vyhodnocování jednotlivých herních situací.
Třeba na Bohemians Zbrojováci sice míč do sítě dostali a vyrovnali by tak na 2:2, ale předtím se pískal útočný faul. „Škoda. Rozhodčí to měl nechat dohrát a pak se mohl jít podívat na video. Podle toho, co jsem ze svého pohledu viděl, to faul nebyl,“ sdělil po prohře 2:1 v Praze brněnský útočník Antonín Růsek.
A stejná situace ze závěru zápasu se nelíbila ani trenérovi Brňanů Richardu Dostálkovi. „Pokud je na utkání video, nechápu, proč se neprozkoumá a nenechá se ta situace dohrát, naopak to sudí odpíská předčasně. Z toho jsem byl zklamaný,“ vysvětloval kouč.
„Podotýkám, že se nejedná pouze o utkání našeho klubu, ale děje se tak i v utkáních ostatních klubů nejvyšší fotbalové soutěže. Což ostatně vyplývá i z vyjádření médií, odborné veřejnosti a v některých případech i samotné komise rozhodčích FAČR. Je třeba také uvést, že břemeno nákladů osob na činnost VAR v utkáních nejvyšší soutěže nesou kluby samotné,“ zdůraznil Bartoněk.
V principu úhlu pohledu majitelů klubů se tedy podle něj jedná o vadu výrobního procesu. „A z logiky věci přidané hodnoty výroby se za zmetky neplatí. Proto se vedení klubu FC Zbrojovka Brno rozhodlo ve sběrné faktuře FAČR za řízení soutěžního zápasu nehradit poplatek za VAR, který činí v případě domácího zápasu 7500 korun plus cestovní náhrady, v případě venkovního zápasu pět tisíc korun, a to až do standardizace celého procesu VAR,“ sdělil majitel Zbrojovky.
S ohledem na současné fungování komise rozhodčích FAČR nemá klub podle něj bohužel jinou formu možnosti stížnosti či protestu, než se obrátit na předsedu FAČR Martina Malíka, jakožto na nejvyšší autoritu, schopnou sjednat nápravu. „Doufám, že učiníte potřebné kroky, aby systém VAR doopravdy fotbalu sloužil,“ napsal Bartoněk.