Výstavu zahájilo dobové odpoledne s ukázkami vojenské techniky. Uvnitř muzea vznikla i replika zařízení, které změnilo českou západní a jižní hranici v neprostupnou bariéru.
"Připravili jsme výstavu mapující železnou oponu od jejího vzniku po její pád," uvedl garant expozice Roman Řezníček. Výstava navzdory názvu nezačíná rokem 1948, ale už rokem 1945, kdy začaly některé procesy, dovršené pak po nástupu komunistické totality.
"Prezentujeme ostrahu státní hranice z vojenského hlediska, ukazujeme vývoj jednotek určených k ostraze hranice a speciálně vytvořeného vojenského útvaru Pohraniční stráže," uvedl Řezníček.
První část výstavy se zaměřuje na technickou stránku železné opony. Dominantními exponáty jsou repliky rotní signální stěny U-80 a třístěnného drátěného zátarasu EZOH. Dobová zkratka označuje elektrické zařízení ochrany hranic.
Druhá část výstavy sleduje železnou oponu a související témata v historických souvislostech, na pozadí významných událostí a politické situace v Evropě. Nevynechává ani rakouský pohled na železnou oponu a její ostrahu "z druhé strany". Výstava mapuje také osudy jednotlivců, kterým život ovlivnilo rozdělení Evropy, případně se pokusili překonat drátěný plot.
Na dnešní zahajovací den muzeum připravilo také venkovní program. Okolí muzea se změnilo v hraniční pásmo, pro vstup potřebovali návštěvníci propustku. Kromě přehlídky dobové vojenské techniky připravili pořadatelé na podvečer také videomapping.
Pojem železná opona ve smyslu bariéry mezi Západem a Východem použil v roce 1946 Winston Churchill v projevu na americké univerzitě ve Fultonu. Rozdělení Evropy přetrvalo až do pádu komunistických totalit ve střední Evropě a na Balkáně.