"Sylva byla nesmírně jemný člověk, byla velmi přátelská a ohromně nadaná. Byla báječný člověk, měla jsem ji velmi ráda," řekla bývalá rektorka JAMU Alena Veselá, která se s Lacinovou znala od dětství.
Lacinová se narodila v Brně a po absolvování reálného gymnázia a večerních kurzů kreslení a modelování na Škole uměleckých řemesel v Brně studovala na Škole umění ve Zlíně u Vincence Makovského, poté na Akademii výtvarných umění v Praze u Karla Pokorného. V ateliéru Vincence Makovského dostala také první práci v letech 1950 až 1951.
Dílo Sylvy Lacinové je nepřehlédnutelnou součástí brněnských ulic, je například autorkou sochy Pohostinnost u hotelu International ve Veselé ulici, sochy Mateřství v areálu Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích umístěné u vchodu do Gynekologicko-porodnického pavilonu, podílela se i na sochařské výzdobě kina Scala. Její dílo je součástí veřejného prostoru i v Ostravě, Boskovicích a dalších městech.
"Její tvorba se vyznačuje dekorativními hodnotami, smyslem pro realitu, stejně jako schopností nalézt působivý moderní tvar odpovídající době, kterou intenzivně prožívala. Svědčí o tom díla nesená lyrickou poezií, laskavým humorem i vážnou duchovní kontemplací o smyslu lidské existence. Tento étos ztělesnila zejména socha s námětem mateřství, jimiž natrvalo vstoupila do povědomí českého umění druh poloviny 20. století," charakterizoval dílo Lacinové pro ČTK Jiří Hlušička, výtvarný kritik a zakladatel Moravské galerie.
Lacinové byla v roce 1997 udělena Cena města Brna za celoživotní dílo.