Do pracovního procesu by mohl dostat lidi bez domova projekt, na který získala brněnská městská část Židenice dotaci 150 tisíc korun od Jihomoravského kraje. Projekt se zrodil letos v lednu tohoto roku a v březnu se ho podařilo rozjet. Informovala o tom židenická místostarostka Lucie Grůzová (KDU-ČSL).
Hodlají řešit problém bezdomovectví
„V Židenicích hodláme řešit problém bezdomovectví. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Mezi4stěny, která pomáhá lidem v nepříznivé sociální situaci. Domluvili jsme se, že zmapujeme židenický terén, abychom získali povědomí o občanech bez domova, kteří by měli zájem dostat se z ulice a zkusit nějakou jednodušší práci,“ uvedla Lucie Grůzová, která má v Židenicích na starosti sociální rodinnou politiku.
Z chatky po 15 letech konečně do bytu?
Koordinátorem Peer programu je David Daniel, který bezdomovcům pomáhá komunikovat s úřady. Po společné schůzce se rozhodli těmto lidem pomoct. Mezi bezdomovce patří i Vilma Vašíčková. „S paní Vašíčkovou přišel David Daniel za starostou Židenic. Paní Vilma už patnáct let obývá malou chatku v jedné zahrádkářské lokalitě v Židenicích. Dlouhodobě má zažádáno o sociální byt, ale několik let se stále pohybuje na dolních příčkách pořadníku. Peer program si získal podporu židenické radnice a máme snahu zprocesovat speciální přidělení sociálních bytů i pro paní Vilmu. Je nám jasné, že tato práce potřebuje jasné nastavení hranic, aby bylo možné dosáhnout pozitivních výsledků,“ upřesnila místostarostka.
Chtějí zapojit bezdomovce do úklidových a pomocných prací
Do projektu se zapojil sociální odbor židenické radnice a organizace zřízené městskou částí, například mateřské a základní školy nebo zapsaný ústav Dobromysl Brno. „Díky zapojení všech aktérů jsme vytvořili první práce na dohodu o pracovní činnosti spíše jednorázového nebo pravidelného charakteru. Máme jak pozitivní, tak negativní zkušenost se zapojením do práce. I přes veškerou dobrou vůli člověka, je důležité odhadnout, na co člověk zkrátka má a na co ne. Další fází je najít více prací, jak pro muže, tak pro ženy. Týká se to například úklidových a pomocných prací,“ dodala Grůzová.