Žně na jižní Moravě v průběhu uplynulého týdne skončily, zemědělci sklidili poslední hektary ozimé i jarní pšenice, žita, ovsa a triticale. Letos skončily žně přibližně o deset dní dříve než loni, kdy sklizeň zpozdilo deštivé počasí. Hektarový výnos obilovin i řepky byl letos nižší. Zatímco loni činil u obilovin 6,28 tuny, letos to bylo 6,06 tuny. U řepky pak průměrný výnos na hektar klesl z 3,2 tuny loni na letošních 2,67 tuny. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Žně jsou u konce v celém Česku, podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) je k dnešnímu dni sklizeno 99,65 procenta ploch obilovin a 99,99 procenta ploch řepky olejky.

Na jihu Moravy jsou letos výnosy vyšší pouze u jarních obilovin, u jarní pšenice vzrostl průměrný hektarový výnos z loňských 4,77 tun na 5,29 tuny, u jarního ječmene byl nárůst menší, a to z 5,43 tuny na 5,64 tuny.

Loňský rok dopadl při srovnání průměrného výnosu obilovin nejlépe za posledních deset let

Dominantní plodinou je ozimá pšenice a ta do značné míry celkový průměr určuje. I letos se pěstovala na dvou třetinách polí, které byly osety obilninami. Celkový průměrný výnos činí 6,06 tuny z hektaru, což je meziročně o 0,2 tuny méně. Výnos ozimé pšenice činí 6,34 tuny, taktéž o 0,2 tuny z hektaru méně.

Sklizeň letos postupovala na jihu Moravy velmi rychle. Vegetace byla díky extrémně teplé zimě a teplému jaru výrazně napřed a žně brzdily pouze na přelomu června a července časté deště. Od té doby ale zemědělci bez většího přerušení plynule sklízeli.

„Kvalita dosud analyzované pšenice, která byla sklizena do konce července, je s ohledem na číslo poklesu a objemovou hmotnost dobrá. Úroveň kontaminace fuzáriovými mykotoxiny je ve srovnání s loňským rokem vyšší, naprostá většina vzorků pšenice však splňuje maximální platné limity,“ uvedlo ministerstvo.