Galidie jsou endemity ostrova Madagaskar, kde plní v ekosystému podobnou roli, jako promykovité šelmy z kontinentální Afriky. Ostatně například surikatám nebo mangustám se také vzhledově podobají. Jedná se o čilá, ve dne aktivní zvířata živící se hmyzem. Přednost dávají především larvám, které vyhrabávají ze země nebo dobývají z tlejícího dřeva. Výborně šplhají a jsou také zdatnými plavci.
Vzhledem ke své velikosti a denní aktivitě jsou galidie tenkopruhé zbarvené spíš nenápadně. Jednolitou hnědošedou srst narušují jen tenké tmavší podélné proužky, na něž odkazuje i jejich český název. Nejvýraznějším prvkem těla je praporkovitý ocas, který svou délkou překonává délku těla, a galidie ho v případě ohrožení nebo rozrušení nosí vztyčený a rozježený.
Galidie žijí v rodinných skupinách s počtem členů kolísajícím v závislosti na ročním období. Během léta jsou skupiny početnější a může se v nich objevovat více dospělých samců a samic. V zimě se rozpadají a společně se pohybují dočasné páry, matky s mláďaty nebo bakalářské skupiny samců. Někteří dospělí samci se toulají i zcela samostatně.
Ani brněnská galidie nezůstane dlouho opuštěná, vhodný partner určený vedoucím záchovného programu, do kterého je tento druh v rámci Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA) zařazen, by se k ní měl připojit v nejbližší době. Galidie tenkopruhá je na Červeném seznamu IUCN řazena mezi zranitelné druhy (Vulnerable) a v evropských zoo populace jen mírně překračuje 20 jedinců v osmi chovatelských institucích.