Zoopark Vyškov chce kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky pořídit desinfekční pásy. Desinfekcí zatím procházejí jen chovatelé a technika zooparku, přibýt by měla i auta dodavatelů při vjezdu do areálu, řekla ředitelka zoo Dagmar Nepeřená. Opatření zpřísňuje například i Zoo Hodonín.

Návštěvníci se do vyškovského zooparku dostanou bez omezení, zavřený je pro ně jen Babiččin dvoreček, kde dříve přicházeli do přímého kontaktu s domácími zvířaty. „Více se obáváme, že se k nám nákaza dostane nechtěně od dodavatelů, kteří jezdí i do podniků s hospodářskými zvířaty. Zařídit desinfekci všech návštěvníků by navíc bylo hodně náročné,“ dodala Nepeřená.

Návštěvníci vyškovského zooparku kvůli opatřením nemohou žádná zvířata krmit a v zařízení také zrušili zážitkové programy. Všechna zvířata, která by nemoc mohla dostat, sledují chovatelé a veterináři podle pokynů veterinární správy. Plošné testování ve Vyškově nechystají.

Nové opatření zavede i zoo v Hodoníně. K hlavním pokladnám do konce týdne nainstalují desinfekční rohože

„Kromě rohoží desinfikujeme postřikem i všechna přijíždějící auta dodavatelů. Výběhy zvířat, která jsou ohrožená, jsme označili páskou a i k nim dali desinfekci,“ řekl mluvčí zařízení Ivo Cencinger. I tady platí zákaz krmení.

V brněnské zoologické zahradě, podobně jako i jinde, omezili přímý kontakt zvířat s návštěvníky

Kromě dětské zoo zrušili i naplánované termíny programu setkání se žirafou. Ty může, stejně jako ostatní kopytníky, nemoc ohrozit. Opatření zoo zatím zpřísňovat nechystá, podle mluvčího Jana Bedřicha se čeká na pokyny veterinární správy.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob

Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty i mechanicky na povrchu zvířat, člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Onemocnění ale není přenosné na člověka. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Nyní se objevila v Maďarsku a na Slovensku, nedaleko českých hranic.