Lidovečtí ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný podepsali Memorandum o zlepšení péče a ochrany Ždánického lesa. Díky němu bude péče o lesy šetrnější a na části zalesněné plochy budou vyhlášena maloplošná chráněná území. Ministři také navštívili Školní zemědělský podnik Žabčice a polní pokusnou stanici Mendelovy univerzity. V Židlochovicích slavnostně otevřeli povodňový park a prohlédli si nově vybudovanou agrovoltaiku ve Starém Poddvorově na Hodonínsku.

Memorandum umožní využití inovací při ochraně území

Ministři nejprve navštívili lesy, kde se školí lesníci v nových přístupech obnovy bukového a dubového lesa a hospodaření v něm, například probírkovými zásahy s výběrem cílových stromů – tedy těch nejkvalitnějších, jejichž korunám pomáhají k rozvoji. Následně podepsali s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL), generálním ředitelem Lesů ČR Daliborem Šafaříkem a Pavlem Pešoutem z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR memorandum o ochraně Ždánického lesa a využití inovativních postupů při ochraně tohoto území.

Biotopové stromy a část starých porostů nechají ladem

„Ždánický les je jeden z nejvýznamnějších komplexů listnatého lesa v České republice s dosud velmi zachovalými cennými lesními porosty. Agentura ochrany přírody a krajiny vypracovala koncept, který navrhuje vhodné způsoby péče o ně a zároveň zvýší ochranu těch nejcennějších porostů. Na těchto určených místech se využijí šetrnější metody hospodaření při zachování biodiverzity, jako je ponechávání biotopových stromů i částí starých a podobně cenných porostů, včetně maloplošných chráněných území,“ řekl Petr Hladík.

Desetinu plochy zaberou chráněná území

„Na přibližně 10 procentech rozlohy navrhujeme několik maloplošných chráněných území, které zvýší ochranu cenných porostů a přírodních biotopů. Z toho 400 hektarů zůstane samovolnému vývoji. Na ostatních 90 procentech území regulujeme možnosti těžby. Do konce roku se vyřeší, jakou formou bude ochrana realizována, a pak to bude zapracováno do Lesního hospodářského plánu platného od roku 2026,“ dodal ministr.

Do povodňového parku poslali přes 56 milionů korun

V Židlochovicích pak ministři otevřeli povodňový park Svratka nad Židlochovicemi, který byl financovaný ze Státního fondu životního prostředí ČR. „Jsem rád, že jsme mohli projekt podpořit z Operačního programu Životní prostředí částkou 56,5 milionu korun, přičemž celkové náklady projektu byly ve výši 60,6 milionu korun. Jde o přírodě blízké protipovodňové a revitalizační opatření v korytě a nivě řeky Svratky,“ uvedl Hladík.

Napravují chyby předků

Tímto projektem podle něj napravují chyby našich předků. „Vodní toky Svratka a Litava byly v minulosti upraveny oproti přirozenému stavu, došlo k napřímení a zkrácení toku, zahloubení koryta, ohrazování a zjednodušení morfologie koryt. Snížila se tak hladina podzemní vody a zrychlilo se proudění vody při průtoku krajinou, což zvyšuje riziko povodní. Díky protipovodňovému parku se podaří utlumit případné povodně před zástavbou města Židlochovice, slepé rameno a tůň zvýší ekologickou stabilitu území, zpomalí odtok vody a zároveň se vytvoří nová stanoviště pro původní rostliny a živočichy,“ vypočítal ministr.

Prohlédli si první agrovoltaiku

Ministři také zavítali do Starého Poddvorova prohlédnout si první tuzemskou instalaci agrovoltaiky. Vinice s agrovoltaikou, která vznikla letos v březnu na bývalém brownfieldu, má výkon je 100 kWp a investorem je skupina MND. Zatím se jedná o demonstrační projekt, v budoucnosti má prorazit cestu dalším podobným instalacím. Agrovoltaika může být podle Hladíka prospěšná nejen výrobou elektřiny, ale i zastíněním zemědělských plodin, které hgůře snášejí přímé slunce. A může je také chránit před nevhodným počasím, například před kroupami či silnými mrazy. „ V plánu jsou již další výstavby podobných agrovoltaik a já jsem rád, že to díky naší novela Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu bude snazší,“ dodal Hladík.